ارسال کننده:admin تاريخ ارسال:1394/3/9 کد خبر :30  مشاهده :1102

بزرگترین تفاوت میان رویکرد و نگاه استیو جابز و بیل گیتس

در مورد این دو شخصیت برجسته دنیای فناوری اطلاعات تا کنون داستان های زیادی گفته شده که برخی از آنها کاملا حقیقت داشته و برخی دیگر تا حد زیادی آلوده به اغراق و بزرگ نمایی بوده است. رقابت اپل و مایکروسافت همواره برای بسیاری از افراد جالب توجه بوده است و طرفداران گیتس و جابز همیشه سعی در نشان دادن برتری ها، به گونه های متفات بوده اند. اما شاید هیچ کس به اندازه استیو وزنیاک از بنیانگذاران اپل که به خوبی و از نزدیک با این دو شخصیت آشنا بوده است، نمیتواند تفاوت بین گیتس و جابز را بیان کند.
  
  به گزارش «تابناک» استیو وزنیاک از دوستان نزدیک به استیو جابز و از بنیانگذران اولیه شرکت اپل است و او را نابغه پشت پرده اپل میدانند. در واقع او کسی است که بصیرت و الهام های استیو جابز را به دنیای واقعی آورد و شخصیتی است که به خوبی در طی این سال های متمادی با بیل گیتس و استیو جابز آشنا بوده است.
  
  به واسطه همین امر شاید وی را باید به عنوان ارجح ترین و معتبر ترین فرد برای بیان دیدگاه در مورد شخصیت استیو جابز و همچنین بیل گیتس، نوع نگاه و رویکرد آنها به کسب و کار و رهیافت آنها به دنیای فناوری اطلاعات قلمداد کرد
  
  استیو وزنیاک در مصاحبه ای که با شبکه تلویزیونی National Geographic و در برنامه «نابغه آمریکایی» این شبکه داشت، سعی کرد از دیدگاه خود مهمترین وجه تمایز استیو جابز و بیل گیتس را تشریح کند:
  
  وی گفت: استیو جابز یک دیدگاه و رویکرد رو به جلو و آینده نگر داشت که تا حدی شبیه به داستان های علمی بود. خلاصه آن این بود که زندگی چگونه «میتواند» باشد. اما بیل گیتس چیزی فراتر از قدرت اجرایی داشت تا ابزارهایی را بسازد که در حال حاضر مورد نیاز و کاربرد هستند، تا شرکتی را در حال حاضر بسازد، و تا در حال حاضر و در کوتاه مدت به سود برسد.
  
  وزنیاک گفت: به نظر من این بزرگترین وجه تمایز میان این دو شخصیت است.
  
  وی تشریح کرد: در حالی که استیو جابز در این اواخر تبدیل به یک شخصیت برجسته و شناخته شده و مهم در تاریخ ایجاد یک شرکت شخصی بوده است، اما در واقع این بیل گیتس بود که به درستی تشخیص داد چگونه پول در بیاورد.
  
  وی گفت: واقعا همه ما به رویکرد استیو جابز نیازمند هستیم، اما این رویکرد در جایی که نتوانیم ابزارها و محصولاتی تولید کنیم که از لحاظ هزینه، مقرون به صرفه باشند، چندان کمکی نخواهد کرد. بحث بر سر بازگشت سرمایه شما است. به همین خاطر در زمان مکینتاش بازار جهانی 10 برابر رشد کرده بود اما اپل همراه با این بازار نرفت.
  
  آنچه وزنیاک به آن اشاره میکند شاید در نخستین نگاه، بیش از همه موضوعی مربوط به کسب و کار باشد، اما با نگاهی دقیق تر به آن میتوان فهمید که همین تفاوت رویکرد در کسب و کار نیز زاده جهان بینی متفاوت و تجزیه و تحلیل متفاوت این دو شخصیت از دنیای پیرامون است.
  
  به خوبی میتوان بلند پروازی های استیو جابز را در تولید محصولاتی نظیر آیفون دید و به همین اندازه میتوان نگاه حل المسائلی بیل گیتس را تولید محصولاتی نظیر ویندوز دنبال کرد. بدون شک آنچه وزنیاک به شکل خلاصه ای تشریح کرده، یک نکته اساسی و مهم در بیان وجوه تمایز شخصیت جابز و گیتس است: